Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Jeśli potrzebujesz bagażnika na hak na 3 rowery, koniecznie sprawdź https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w dużych miastach, ale również w licznych miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop rozmyślamy, czy zabrać jeszcze rower. O ile wyjeżdżamy w pojedynkę i nasz rower to „składak”, można wepchnąć go do bagażnika samochodu. Problemy pojawiają się, jeśli wyruszamy w dużym gronie i musimy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takiej sytuacji powinno się użyć platformy rowerowej na hak.

Jak platforma rowerowa wpływa na prowadzenie samochodu?

Rowery da się transportować na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednakże mają także kilka minusów. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa niemałym problemem szczególnie dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie rowerów na dachu zmienia wysokość auta, i o ile na ogół nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niewysokimi kładkami dla pieszych, bramami i mostami, to wpływa na sterowność auta ze względu na to, iż jest on bardziej podatny na intensywne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak przedłużają auta, wobec tego korzystający z nich kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność w czasie cofania i parkowania tyłem samochodu. Rowery przewożone na platformie częstokroć też wystają poza szerokość auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na ciasnych ulicach.

Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?

Postanawiając o nabyciu platformy rowerowej na hak warto przedtem odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy zakup, toteż trzeba już na wstępie ustalić ile sztuk jednośladów docelowo będziemy potrzebowali zabrać ze sobą. Platforma na rower cenionej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i o ile nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypraw, powinno się wybrać taką, na której pomieścimy 3 albo 4 jednoślady. Innym istotnym czynnikiem jest sprawdzenie łącznej masy rowerów – przed zakupem platformy należy upewnić się czy udźwignie ona obciążenie jakie chcemy na niej przewieźć. Sprawdźmy również jak mocowane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość mocowań podtrzymujących jednoślad na miejscu, to mniejsze ryzyko jego przesunięcia się w trakcie przewozu, skutkujące możliwym porysowaniem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaki bagażnik rowerowy wybrać, zalecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego taki sprzęt.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]