Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Więcej na temat urologa w Krakowie prywatnie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U szeregu pacjentów wizyta u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne przejawy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować wiele różnorodnych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na jakie więc oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany związane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale także nieregularny strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są również mniej oczywiste, np. obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym panowie winni umówić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada też odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci przychodzą do gabinetu urologa?

Pacjenci zwykle umawiają się do gabinetu urologa celem przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), konsultacji odnośnie wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają również sporo trudnych zabiegów, jak np. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]