Ból kręgosłupa - poszerz swoją wiedzę!
Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami stopniowo zaczyna być codziennością dla sporej części populacji. Dziś jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Siedząca praca powiązana z małą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.
Ból pleców – o czym informuje?
Ból kręgosłupa może wynikać z szeregu źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może także dawać pierwsze sygnały o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń organów wewnętrznych, toteż jego leczenie zaczyna się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Z kolei ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł albo mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przenoszenia ciężkich przedmiotów czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest lekceważony, gdyż zanika po wypoczynku, jednakże może on być oznaką rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa też następstwem przeróżnych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak błahych, że przypominamy sobie o nich dopiero podczas wizyty w gabinecie ortopedy.
Jak walczyć z bólem pleców?
Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy od razu umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on wstępnie typ i źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty, który wybierze skuteczną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup wypada troszczyć się nieustannie, również wtedy, gdy nie sprawia jeszcze problemów. Dlatego specjaliści zalecają codzienne ćwiczenia, utrzymanie właściwej wagi, a także pamiętanie o należytym ułożeniu ciała np. w trakcie pracy przy biurku. Spięte mięśnie karku i grzbietu można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź za sprawą aparatów do wibroterapii. Taki masaż wibracjami pobudza krążenie krwi i limfy, jak również wzmacnia mięśnie, co redukuje bóle przeciążeniowe.
Nasze dane:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]