Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Niezbędne informacje w temacie biopsji fuzyjnej. Przekonaj się!

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami oraz postacią kasztan jadalny. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Należy podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i mikcją – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy z erekcją oraz wytryskiem, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. By natomiast mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który w większości wypadków trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, stąd cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]