Bezbolesne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś jednak, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, kiedy pojawi się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych warstw uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Których?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając niemal całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.