Sztuka w Twoim domu – popiersia i rzeźby na zamówienie

Jedną z pierwotnych form artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła obecne były już tysiące lat temu i od tamtej pory są obecne w różnych sferach naszego życia. Widzimy je najczęściej tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, na wystawach oraz w muzeach, ale też w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w urzędach i szkołach

Prace rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają wysokie walory artystyczne i estetyczne, notorycznie bywają przez publiczność traktowane jako norma – na terenach miejskich (aczkolwiek nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane na zieleńcach, na ulicach czy w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w zdecydowanej większości polskich miast. Poza tym często można je zobaczyć także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Figury z brązu. Kto je stworzy?

Podane powyżej przykłady dotyczą w głównej mierze potężnych, nieruchomych prac. Ale stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to m.in. nagrody na laureatów turniejów, statuetki okolicznościowe bądź popiersia wykonywane na zlecenie. Inicjatorzy różnego typu turniejów sportowych bądź imprez nie mają z tym kłopotów, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest dużym wydatkiem, a ich wykonanie należy po prostu polecić profesjonalnemu artyście.