Szkolenie z ochrony danych osobowych – program

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie definiuje ona ów termin oraz omawia, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to każde dane, które pozwalają na rozpoznanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem nazwisko i imiona, datę urodzenia czy adres, ale też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o religii, ewentualnych wyrokach czy stanie zdrowia. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają tylko danymi swoich pracowników, pozostałe natomiast mają dostęp także do danych kontrahentów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu zaniedbań GIODO ma prawo nałożyć poważne kary – nie tylko pieniężne, lecz w skrajnych sytuacjach również więzienia.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to m. in. pracownicy archiwów, kadr lub do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się także materiały dydaktyczne, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, kursanci dostają właściwe certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.