Podstawowe informacje o serwerach hostingowych

To, czy sprawnie i bezawaryjnie działać będzie strona www jest zależne w głównej mierze od serwera, na którym ją zainstalowano. Ważne są m.in. następujące parametry: przepustowość łączy, poziom zabezpieczeń, stabilność oprogramowania oraz rodzaj dysku twardego. Jeszcze kilka lat temu szczególnie mnóstwo komplikacji wiązało się niestabilnym oprogramowaniem – serwery www nieraz traciły połączenie z internetem, zdarzały się też błędy ich systemów operacyjnych, w wyniku czego hostowane strony były offline. W dzisiejszych czasach kłopoty tego typu udało się prawie w całości wyeliminować.

Pewny hosting serwerów

Udoskonalenie hostingu plików było dobrą informacją głównie dla klientów biznesowych. Wydajne działanie firmowej strony www jest bardzo ważne z wizerunkowego punktu widzenia. Osoby, które nie mogły za jej pomocą skontaktować się z firmą lub zdobyć niezbędnych wiadomości na jej temat, z reguły korzystały z oferty konkurencji. Sytuacja była wyjątkowo poważna w przypadkach, gdy hosting serwerów awarie notował nagminnie. W dzisiejszych czasach stopień awaryjności jest znacznie niższy. Jednakże przy wyborze serwera hostingowego należy sprawdzić współczynnik dostępności witryny – powinien on wynieść co najmniej 99%.

Serwer www własny czy hostowany – na jaki się zdecydować?

Zakładając stronę internetową do wyboru mamy dwa rozwiązania: zakupić własny serwer hostingowy albo zwrócić się do firmy hostingowej. Pierwsza alternatywa wymaga posiadania własnego urządzenia, dostosowania do niego pomieszczenia i zatrudnienia ekspertów, a w przypadku samodzielnej opieki nad serwerem hostingowym – praktycznych zdolności. Wobec tego z reguły hosting www będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że ceny takich usług rozpoczynają się już od 100 PLN za 12 miesięcy.