Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich głównymi zaletami są stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zębowy, a tak naprawdę jego korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich założeniem nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów, jest to więc mniej dotkliwe dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty zębowe – fazy terapii
proces wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Poza nim istotne jest też właściwe nastawienie i opanowanie strachu. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To bardzo trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego precyzji i wyczucia. Precyzja istotna jest też przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w łożu. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a leki przeciwbólowe
Myśl o założeniu implantu stomatologicznego budzi u wielu osób przerażenie związane z potencjalnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Współczesna implantologia dysponuje niesłychanie wydajnymi środkami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkiem usunie możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.