Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie sposoby terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.