Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na www.badaniabielsko.pl zlecisz badania kierowców Bielsko

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]