Zalety okien skrzynkowych

Więcej o oknach skrzynkowych na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często spotkać je można w zabytkowych gmachach, wiejskich chałupach lub dworkach. Dziś są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w takich budynkach, bo użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są także w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko podzielone są na czworo elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i przed laty służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi domach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być wykonane z właściwego drewna. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę lub dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti są wszak dużo bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, powietrza oraz skrajnych temperatur.

Nasze dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]