Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Nie szukaj już więcej! Tutaj kupisz szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo duże zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków i sklejki.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]