Ściany monolityczne

Ściany monolityczne – betonowe i żelbetowe – to bardzo praktyczne rozwiązanie, stosowane do wykonywania różnych elementów konstrukcyjnych. Wyjaśniamy, czym są ściany monolityczne, jakie mają zalety i wady.

Ściany monolityczne – co to takiego?

Ściany monolityczne to ściany betonowe, powstałe na skutek wylania betonu do formy powstałej z szalunków. Stosuje się je do wykonania niektórych elementów konstrukcyjnych, przede wszystkim fundamentów oraz schodów i piwnic.

Wykonanie ściany monolitycznej wymaga ułożenia deskowania, co jest zadaniem pracochłonnym, chyba że korzysta się z gotowych szalunków ściennych. Do przygotowanej w ten sposób formy wylewa się z mieszankę betonową o odpowiedniej klasie wytrzymałości (C12/15, C16/20 lub C20/25 – dawniej B15, B20, B25). Im mieszanka jest gęstsza, tym z większej wysokości powinna być wylewana, aby uniknąć rozwarstwienia betonu. Ściana monolityczna jest gotowa, kiedy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość.

Ściany monolityczne mogą być betonowe lub żelbetowe. Mogą też być wodoszczelne, jeśli zostaną wykonane z takiego rodzaju betonu, który ma właściwości wodoszczelne.

Ściany fundamentowe monolityczne – zalety

Ściana fundamentowa monolityczna jest bardziej gładka, trwała i szczelna (mniej nasiąkliwa) niż ściana murowana z bloczków, a w połączeniu z ławą fundamentową tworzy bardziej sztywny fundament. Jest to bardzo ważne – sztywny fundament przekłada się na większą stabilność budynku (nawet jeśli grunt będzie nierówno osiadał, ściany nośne domu nie będą rysować się i pękać). Z kolei gładka powierzchnia ściany betonowej monolitycznej ułatwia nałożenie na nią izolacji przeciwwilgociowej.

Dodatkowo fundamentowe ściany monolityczne umożliwiają wykonanie różnych wariantów zbrojenia, a więc zbrojenia lepiej dostosowanego do potrzeb, podczas gdy w ścianach ułożonych z bloczków można zrobić tylko proste zbrojenie poziome.

Na poniższym krótkim filmie prezentujemy budowę ścian fundamentowych domu jednorodzinnego:

Mimo swoich zalet fundamentowe ściany monolityczne są w Polsce rzadziej stosowanym rozwiązaniem niż ściany murowane z betonowych bloczków, a wynika to z ich niemałej ceny oraz pracochłonności wykonania. Mimo wszystko lepiej chronią budynek, więc planując budowę, warto przynajmniej rozważyć ich zastosowanie.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/szalowanie-baza-wiedzy/sciany-monolityczne/