Okap dachowy – jakie funkcje pełni okap i kiedy stosowane jest to rozwiązanie?

Okap dachowy jest jednym z najistotniejszych elementów zadaszenia. To bardzo praktyczne, a zarazem estetyczne rozwiązanie, nadające nieruchomości architektonicznego charakteru. Warto również wspomnieć, że okap zabezpiecza ściany zewnętrzne przed warunkami atmosferycznymi (np. śnieg lub deszcz), a dodatkowo odprowadza wodę i składa się z krokwi wystających poza obrys domu. W artykule wskazujemy zalety okapu dachowego i wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by dopasować okap do stylu budynku.

Co to jest okap dachu?

Okap dachowy to pozioma, dolna krawędź powierzchni dachowej wysunięta poza ściany zewnętrzne nieruchomości. Oprócz funkcji dekoracyjnej odprowadza wodę opadową, zabezpiecza elewację przed wilgocią oraz wietrzy przestrzenie pod pokryciem zadaszenia. Okap dachu odpowiada również za osłonę i zacienienie pomieszczeń w słoneczne dni.

Okap a wentylacja dachu

Wentylacja zadaszenia odbywa się poprzez prawidłowo wykonany wlot (a później oczywiście wylot) powietrza. Jest to bardzo istotny element, ponieważ umożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z układu powierzchni dachowej. Warto pamiętać, że przestrzeń wentylacyjna powinna znajdować się bezpośrednio pod pokryciem powierzchni dachowej, jak i pod samym dachem.

Do zalet wentylacji dachu zaliczamy:

 • wysoką skuteczność termiczną,
 • brak nadmiernego kumulowania się wilgoci (zwłaszcza w okresach zimowych),
 • zabezpieczenie blachy przed korozją i dachówki przed rozwarstwianiem.

Powierzchnia dachowa bez przepływu powietrza jest zazwyczaj oznaką nieprawidłowej pracy dekarzy lub firm budowlanych.

Metody na wentylację mogą się nieco różnić, w zależności od rodzaju zadaszenia (np. dach skośny), a w konsekwencji także od usytuowania rynien. Ostateczna decyzja dotycząca wentylacji dachu pozostaje „na barkach” dekarza oraz zatwierdzenia konkretnego planu przez inwestora.

Domy bez okapu

Domy bez okapu wyróżniają się innowacyjną i nietuzinkową bryłą. Pamiętajmy jednak, że nieruchomości tego typu były projektowane już przed wojną, a co ciekawe – zostały zachowane do dziś m.in. na terenie Wielkopolski czy Śląska.

Polacy nie są przekonani do stawiania domów bez okapu, jednak zależy to od konkretnego projektu. Bezprecedensowym zwycięzcą stały się nieruchomości energooszczędne, którym okap przeszkadza, ponieważ nie mogą one wówczas wykorzystać całości energii, płynącej z promieniowania słonecznego.

Warto również wspomnieć, iż szeroki okap bardzo często wymaga znacznych nakładów energii potrzebnej do ogrzania domu ze względu na wysoki poziom zacienienia wnętrza nieruchomości.

Domy bez okapu powinny być wyposażone w:

 • markizy lub rolety (zabezpieczenie przed słońcem),
 • odporne na działanie wody materiały (przy wykonaniu elewacji),
 • starannie wykonany pas podrynnowy,
 • podgrzewacze wewnątrz rynien,
 • gzymsówkę „wypuszczoną” poza ściany.

Można powiedzieć, że domy bez okapu w rzeczywistości nie istnieją. Wynika to z prostego powodu – każda nieruchomość musi zostać zakończona okapem. Jedyna różnica polega na tym, że niektóre domy mają „niewidzialny” okap, czyli taki, który idealnie pokrywa się z zadaszeniem.

Dopasowanie okapu do stylu domu

Dopasowanie okapu do stylu domu należy rozpocząć od wyboru jego szerokości. Najczęściej wynosi ona od 45 do nawet 100 cm. Jest to bardzo ważny element, którego zastosowanie odczujemy szczególnie w słoneczne dni (jeśli wybierzemy zbyt szeroki okap, to wnętrza będą mocno zacienione).

Pamiętajmy, że okap to nie tylko element wentylacyjny, ponieważ to właśnie od niego rozpoczyna się układanie folii wysokoparoprzepuszczalnej, pokrycia dachowego oraz rusztu z łat i kontrłat.

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas dopasowywania okapu do stylu domu? Są to:

 • konstrukcja i wykończenie okapu dachowego,
 • kształtowanie okapu,
 • kalenica.

Podczas dopasowywania okapu do stylu domu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego konstrukcję oraz jakość kalenicy. Jeśli mamy problem z podjęciem odpowiedniej decyzji – warto zapytać o poradę dekarza lub doświadczoną firmę budowlaną.

Źródło tekstu: https://www.regamet.pl/dla-fachowca/okap-dachowy-jakie-funkcje-pelni-okap-i-kiedy-stosowane-jest-to-rozwiazanie/