Rusztowania to kluczowe części ekwipunku ekip budowlanych. Umożliwiają bezproblemowe dotarcie do najwyżej usytuowanych pięter obiektów, nie sprowadzając zarazem zagrożenia dla przebywających na wysokości ludzi. Dzięki rusztowaniom renowacje zabytkowych świątyń, bloków czy biurowców są o wiele prostsze niż kiedyś. Rusztowania są również stosowane przez ekipy parające się myciem okien czy konserwacją sieci energetycznych. Spotykane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych dostępne są również rusztowania przesuwane – pomocne zwłaszcza przy pracach, które obejmują duże budynki.
Surowce na rusztowania
Niegdyś rusztowania wykonywane były przede wszystkim z drewna. Takie modele były wprawdzie lekkie, lecz niesolidne, a to powodowało, iż przy każdym remoncie konieczne były co najmniej drobne poprawki. Do dziś w Azji rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najpopularniejszym typem rusztowań okazują się konstrukcje wykonane ze stali, która jest surowcem wytrzymałym, a jednocześnie stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze jest aluminium, które stosuje się w szczególności do robienia rusztowań jezdnych, które powinny być jak najmniej ciężkie.
O czym pamiętać przy wynajmie rusztowań?
Z uwagi na ochronę osób pracujących na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od której firmy je wynajmiemy. Powinniśmy stawiać zwłaszcza na firmy ze świetną renomą oraz rekomendowane przez innych klientów. Sprawdźmy także, czy dana firma świadczy oprócz tego złożenie i rozłożenie rusztowań – jest to bowiem zlecenie, do jakiego potrzebne są odpowiednie umiejętności, a nie powinniśmy zapominać, iż bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo znajdujących się na wysokości osób. Ceny wynajmu rusztowań są naprawdę różne i wynikają z czasu ich udostępnienia, wielkości konstrukcji oraz innych czynników.