Izolacja fundamentów domu

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze części budynku. W przypadku zniszczenia staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi szybko je uszkodzić, zaś skutki tego są odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Aby się przed tym zabezpieczyć warto już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki niej w późniejszych latach nie będą potrzebne kosztowne i bardzo trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są szczególnie widoczne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Które techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Przed czym zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak przed chwilą nadmieniliśmy, nasiąkanie może być naprawdę groźne dla budynku. Jeśli woda dotrze do ścian, początkowym objawem będzie łuszczenie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko wszak mury zaczynają toczyć grzyby oraz glony, zaś te mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne są dla ludzi z uczuleniami i chorobami układu odpornościowego, bo u nich czasem owocują także śmiercią. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jakie metody na to pozwalają?

Materiały do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Pionowa natomiast chroni fundamenty przed opadami oraz wodą podziemną. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia stosowana jest głównie na terenach, na których często występują podtopienia. Istotne okazuje się również to, jakie materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się sięgać po produkty najlepszych producentów.