Hydroizolacja – konieczne zabezpieczenie ścian przed zawilgoceniem

Właściwe zabezpieczenie budynków przed negatywnym działaniem wilgoci jest ogromnie ważne. Nawet znakomicie wykonany, mocny budynek, zbudowany z materiałów świetnej jakości, może ulec destrukcji wskutek działania wilgoci. Stanie się tak, jeżeli nie dopełni się obowiązku wykonania hydroizolacji czy też przeprowadzi ten proces nieodpowiednio lub z wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów.

Z jakiego powodu hydroizolacja jest niezbędna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wilgocią, nie tylko jeżeli zlokalizowany jest na gruncie podmokłym. Wilgoć szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, uszkadza tynki i sprawia, że obiekt nie tylko wygląda nieestetycznie przez mokre ściany, lecz również ulega stopniowej destrukcji. Utrudnia to jego używanie, a nierzadko wręcz, ze względu na wilgoć w pomieszczeniach, uniemożliwia ich zamieszkanie. Oczywiście najsilniej narażone na destrukcyjne działanie wody są fundamenty, które przecież stanowią o stabilności obiektu, dlatego ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, zawilgocone fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Negatywny wpływ wody i wynikające z tego skutki znacznie obniżają również wartość budynku, lepiej zatem ochronić się przed tym, wybierając dobrą hydroizolację.

Skuteczna hydroizolacja

Do ochrony budynków przed wpływem wody stosuje się różne techniki i materiały, za każdym razem jednak, jeśli pragnie się trwałości i skutecznej ochrony, trzeba zastosować produkty wysokiej jakości, dostarczane przez sprawdzonych producentów. W przeciwnym razie po niedługim okresie niezbędna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, a to pochłania wielkie środki finansowe i wymaga rozległych prac remontowych.
Jeżeli chodzi o rodzaje hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą oraz pionową. Pozioma nie dopuszcza do wchłaniania wody przez mury fundamentów, druga zaś ochrania obiekt przed wilgocią z zewnątrz.