Hydroizolacja fundamentów – dlaczego trzeba ją wykonać?

Rozpoczynając budowę jakiejkolwiek nieruchomości, powinno się pamiętać o przeróżnych pracach. Do tych postrzeganych jako najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znacząca część prac, że najrozsądniej ich wykonanie powierzyć profesjonalistom posiadającym wielką wiedzę i długoletnie praktykę w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów sprawnie ochrania obiekt użytkowy przed wpływem wilgoci. Należy pamiętać, że bezpośredni wpływ wilgoci na fundamenty poważnie obniża właściwości termiczne budynku. Ma miejsce wyziębienie murów, które są przez to znacznie bardziej narażone na rozwój grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Dzisiaj wykonywane są dwa typy izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykonywana jest wówczas, gdy woda zalega w niewielkiej odległości od konstrukcji obiektu . Jest ona idealna również wtedy, kiedy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś gwarantuje ogólną ochronę przed działaniem wody oraz wilgoci w sytuacji, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykorzystywana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się na ten moment zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych. Powinno się wiedzieć, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest zabezpieczenie miejsc mających charakter trudno dostępny. Zalicza się do nich załamania, łączenia ścian oraz narożniki. Z tego powodu wykonanie hydroizolacji wiąże się z koniecznością stworzenia odrębnego planu prac. Wykonanie hydroizolacji najlepiej jest zlecić profesjonalistom, mającym zarówno kwalifikacje, jak i doświadczenie w tego typu pracach. Tylko wówczas ma się pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy, a sama izolacja bardzo dobrze spełni swoją rolę.