dźwigar, dźwigary

Dźwigary – konieczne przy wznoszeniu budynków wielopiętrowych

Szalunki to struktury niezastąpione na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest nadanie właściwego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu oraz wykonanie w nich wlotów na okna i drzwi. Szalunki okazują się także potrzebne przy budowie stropów – wówczas ich najważniejszym elementem są dźwigary. Bez ich zastosowania budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom strop nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie stężeć. Z jakich materiałów produkuje się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich drzew wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest potężnym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Dlatego jego główną cechą jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Te powinny być rzetelnie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem odporności na spore naciski. Najlepszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak topola, buk, olcha czy sosna. Ogromnie ważne jest także należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci, klejów i innych ciekłych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Firmy, które regularnie parają się budową wielokondygnacyjnych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno i magazynowanie generuje jednakże pewne wydatki. Natomiast przedsiębiorstwa, które tylko okazjonalnie akceptują zamówienia tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych elementów szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]