Dlaczego właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest taka ważna?

Każdy dom wykonany jest z kilku typów ścian. Do tych najważniejszych bez wątpienia wlicza się ściana fundamentowa, która zazwyczaj nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament pełni rolę podwaliny budynku. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. W konsekwencji całość konstrukcji budynku jest stabilna. Rolą ściany fundamentowej jest więc powiązanie w sposób możliwie najstabilniejszy struktury domu z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać właściwie postawiona.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością i odpowiednio spełniała nałożoną na nią rolę, powinna zostać odpowiednio chroniona przed działaniem wilgoci. Trzeba pamiętać, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet ekip budowlanych nie dysponuje dostateczną wiedzą, która umożliwia dobranie odpowiedniej metody hydroizolacji. Wykorzystywanie źle dopasowanych substancji hydroizolacyjnych lub nieprawidłowo dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wilgoci. A wtedy wystąpić mogą wielkie problemy.

Ściana fundamentowa – zasady wykonania oraz dobry materiał

Beton okazuje się być najlepszym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdza się on przede wszystkim tam, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Na materiale tego typu bez trudu nakłada się naprawdę skutecznie funkcjonującą hydroizolację. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie wykonano łączenie fug, to miejsca te powinny zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Wynika to z tego, że miejsca te są słabsze i to zazwyczaj właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Dość kiepskim materiałem, z którego wykonać można ściany fundamentowe jest z kolei czerwona cegła. Ten typ materiału wilgoć penetruje wyjątkowo łatwo. Co więcej, woda pnie się po ścianie, powodując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a potem odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą psujące dobry wygląd ściany plamy. Z tego powodu wykonanie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej firmie.