Wiele sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Niewielkie bądź duże, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy oraz życia, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani jak są one zbudowane.
Silnik elektryczny na prąd stały – osiągnięcie cenionych inżynierów XIX w.
Rolą silników prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, nieruchomego statora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za wyjątkową niezawodność, jak również bezgłośną pracę.
Silniki elektryczne DC to napęd licznych powszechnie używanych urządzeń
Stwierdzenie, iż silniki DC są stosowane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są częścią samochodów i pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie podarujemy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują także entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.
Choć silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych producentów.
Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]