Zewnętrzna i wewnętrzna dekoracja budynku – klinkier elewacyjny

Klinkier to rodzaj ozdobnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w przemyśle budowniczym?

Jakie atuty ma klinkier elewacyjny?

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na zawilgocenie czy uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat znajdują zastosowanie jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą być użyte między innymi jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła ozdobna jest używana również na naroża, podokienniki, cokoły, a także inne elementy budynków i doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku domów wzniesionych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest niepodatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – śnieg, deszcz, promieniowanie słoneczne czy niską temperaturę. Klinkier elewacyjny pozostaje więc wiele lat w nienaruszonym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego materiału powoduje, iż są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – doskonale będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu sklepach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.