Tani węgiel

Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas zastanawia się, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różnorakie rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena materiału, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Który rodzaj węgla jest najtańszy?

Podział węgla na brunatny i kamienny wpływa w dużej mierze na to, ile kosztuje. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, nie mniej jednak również mniej kaloryczny. Ma to duże znaczenie, gdyż spalimy go więcej niż spalilibyśmy węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie jest jednak równoznaczne z tym, że jest mniej opłacalny.
Warto wcześniej planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed zimą. Na to, czy węgiel będzie drogi, czy tani mają też wpływ czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobyciem i eksportem.