Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Więcej o rynnach plastikowych na https://www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV lub metalowe – które zamontować?

W ofercie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych surowców – między innymi z metalu PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien trzeba więc skonsultować ze specjalistą.

Nasze dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08