Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Jeśli szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl

Gdy spotkasz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednakże następuje ta wymarzony przez większość pań moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – zwyczaj od wielu wieków

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezwykle stary zwyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, że od owego palca biegnie żyła prowadząca prosto do serca, nazywana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli do Europy zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Z początku wytwarzano je ze skóry, z konopi, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Kosztownymi pierścionkami ze złota bądź srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, gdy mężczyźni chcieli zaprezentować swoją całkowitą ufność do partnerki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, drogimi kamieniami oraz platyną, tymczasem materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich tworzenia zaledwie od paru stuleci, natomiast duży wzrost ich popularności można zauważyć w XX w.

Kamienie szlachetne, złoto, a także drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścionek ze sporym diamentem, jednakże potencjał swobodnego zestawiania przeróżnych kamieni oraz metali jest szeroki. Oprócz diamentów stosuje się rubin, szmaragd bądź tanzanit. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, a także drewno, niemniej jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i różnych rodzajów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile musi kosztować pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony winien zapłacić na niego minimum dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych elementów: użytego kamienia, liczby karatów, surowca czy designu, wobec tego każdy odszuka piękny, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności symbolem uczucia i zaangażowania, więc jego cena ma drugorzędne znaczenie. Istotne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]