Na co zwracać uwagę przy wyborze paliwa do biokominka?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy da się nim ogrzać mieszkanie? W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci istotne informacje, jakie warto znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest biopaliwo do kominka?

Paliwo do biokominka to substancja tworzona na bazie alkoholu, głównie etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z roślin, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są zupełnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Podczas spalania się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smolne nie są wysyłane do atmosfery. Uwalnia się tylko para wodna oraz dwutlenek węgla w bezpiecznej dla ludzi ilości. Jednakże z powodu emisji dwutlenku węgla nie można montować biokominków we wnętrzach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa winny być wyszczególnione informacje o jego składzie, w związku z tym jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy napomkniętego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, gdyż na ich cenę składają się wydatki poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka niskiej jakości? W trakcie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo spala się biopaliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominków spala się bezwonnie, jednak istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, aby wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, jednak tempo spalania jest zależna z reguły od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Płyn do kominków najczęściej można kupić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli kupimy duży biokominek, którego kluczowym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli urządzić się w pokaźne ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i korzystamy z niego sporadycznie, lepiej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominka to produkt zapalny, toteż najlepiej posiadać w mieszkania tylko taką ilość jaka jest niezbędna do bieżącego wykorzystania.