Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Szukasz łańcuchów na koła? Powinieneś odwiedzić ten adres

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]