Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kup obrączki ślubne Kraków

Dla większości małżonków ślub jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a oznaką ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią sakramentu ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Iranie, w Meksyku, na Słowenii czy w Kanadzie, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki razem, jednakże zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatnym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal) uosabiające niezłomność uczucia. Obecnie do ich stworzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]