Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Dowiedz się więcej o toczkach do jazdy konnej

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, przez sporą prędkość oraz wysokość, mogą być naprawdę groźne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa można nabyć 2 typy ochrony na głowę – kaski oraz toczki jeździeckie. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Toczek czy kask jeździecki? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednakże tak dobrej ochrony jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, stosowany przez wyczynowych sportowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi atestami, jak również być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja lub pozwalać na regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask do jazdy konnej nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszej okolicy nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]