Ekologiczne przetwory – co znajdziesz na ich etykiecie

Ekologiczną żywność online znajdziesz na artmankiszonki.pl.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który obserwujemy od początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto coraz częściej wypełniać licznymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z rosnącym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni towarów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Ekologiczna żywność – rośliny uprawiane z zachowaniem kluczowych norm rolnictwa ekologicznego

Żeby konkretny produkt sprzedawany w naszym kraju mógł mienić się „ekologicznym”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wytworzone muszą uzyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego laboratoria. Najważniejszym jednakże atrybutem spożywczych produktów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano według najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących mieć szkodliwy oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy powodują odkwaszenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a natryski upraw silnymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że owoce i warzywa posiadają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych związków dostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz przetwory ekologiczne? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Przetwory eko są poddawane stałej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym również podczas magazynowania oraz przewozu. Co kluczowe, jeżeli artykuł spełnia warunki, jego producent oprócz rutynowych informacji między innymi o wadze netto, miejscu produkcji ingredientów, terminie trwałości, warunkach przechowywania oraz możliwych alergenach, musi również obowiązkowo podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli liść ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Poszukując żywności ekologicznej warto więc czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o posiadanych certyfikatach.

Nasze dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]