Znajdź książki dla młodzieży na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w smartfonie, na tablecie czy w telewizorze, a po książkę zwykle sięga wtedy, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I właśnie przez przymus analizy tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności staje się odległym konceptem.
Literatura dla młodzieży – historie dla odbiorców w wieku od 12 do 18 lat
Nastolatki nie powinni być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. W sprzedaży jest co niemiara literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy omawiają tematy i opisują historie ciekawe dla młodszego pokolenia czytelników. Ten gatunek literatury dostał swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Są to dzieła tworzone dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, horrory i romanse. Ale wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do codziennych doświadczeń młodego człowieka. Książki te mówią zatem o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, kontaktach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości i znajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży umożliwia młodzieży poczuć, iż inni również borykają się identycznymi życiowymi zawirowaniami przez tych kilka intensywnych lat dorastania.
Czemu warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem czasu przynosi korzyści
Warto oferować nastolatkom angażującą ich literaturę, dlatego że wzmocnienie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie przynosi multum korzyści. Nastolatek, który często czyta posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co stanowczo upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o historiach innych ludzi w identycznym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych potrzeb. Co kluczowe, rodzice w żadnym wypadku nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej wybiera książki o duchach czy statkach kosmicznych nie mówcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu czerpać z nich radość!
Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa