Pielęgnacja boisk sportowych – zadanie dla profesjonalistów

Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże oraz doskonałą murawę, nie tylko świetnie wygląda, lecz również perfekcyjnie wypełnia swoje zadanie podczas rozgrywek. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem ulegają zużyciu, a zatem ich stan się pogarsza, dlatego niezbędne jest wykonywanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, niezależnie od tego, jakie ma rodzaj gleby, warunki wodno-terenowe czy też typ trawy, wymaga odpowiedniej, troskliwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest zlecić to fachowcom, posiadającym odpowiednią wiedzę o pielęgnowaniu sportowych boisk, a ponadto dysponującym potrzebnymi do tego maszynami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najważniejszy element każdego boiska, tworzona jest w wyniku stosowania odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej odporność na szkodliwe warunki pogodowe, a także na wszelkie uszkodzenia będące nieodzowną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również zasilać nawozami, jednakże to nie wszystko, konieczne jest wykonywanie zabiegów takich jak wertykulacja, piaskowanie, aeracja, dosiew trawy, wymiana trawnika, walcowanie czy włókowanie. Nazwy te pewnie niewiele powiedzą laikom, lepiej zatem pielęgnację boiska powierzyć fachowcom, gdyż tylko odpowiednio pielęgnowana murawa stwarza warunki konieczne do rozgrywania meczów, zaś zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją nawierzchni.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najważniejszych punktów w pielęgnowaniu boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa wymaga dużo więcej zabiegów, na przykład aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby za pomocą odpowiednich maszyn. Piaskowanie chroni przed zbijaniem się gleby oraz wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, zwiększa przepuszczalność gleby i zwiększa elastyczność trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Niezbędne na wiosnę walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, a włókowanie, czyli szczotkowanie, zbiera uschnięte fragmenty murawy. W przypadku pojawiania się ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo dosiewaną. Nie można także zapominać o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie oraz na właściwą długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je podejmować. Właściwie dbać o boisko są więc w stanie tylko profesjonaliści.