Ile kosztują srebrne kolczyki?

Przeglądając ofertę sklepów z biżuterią, można zauważyć bardzo duże różnice w cenach poszczególnych modeli. Srebrne kolczyki kupić można już za kilkanaście złotych, ale niekiedy trzeba na taki zakup wydać nawet kilkaset. Co wpływa na cenę srebrnych kolczyków? Czy tanie kolczyki ze srebra mogą być dobre? Na co uważać, kupując srebrne kolczyki.

Od czego zależy cena srebrnych kolczyków?

ILOŚĆ SREBRA

To podstawowy element decydujący o cenie kolczyków. W biżuterii spotyka się najczęściej srebro o próbie 925. Oznacza to, że w 100 g kruszcu, jest 92,5 gram czystego srebra. Przy zakupie kolczyków ze srebra warto zwrócić uwagę na to, czy jest to srebro rodowane, oksydowane czy może naturalne.

Srebro oksydowane pokrywane jest cienką warstwą tlenku srebra. To zapobiega jego ciemnieniu i utlenianiu (choć sam proces nieco je przyciemnia).
Srebro rodowane jest pokrywane cienką warstwa rodu. Dzięki niemu, srebro przez długi czas pozostaje błyszczące i wygląda jak nowe. Z czasem rod się wyciera, dlatego kolczyki po kilku latach mogą zacząć pokrywać się patyną.

Srebrne bigle a cena kolczyków

Nie bez znaczenia w przypadku ceny kolczyków jest forma zapięcia. Najtańsze są kolczyki na sztyftach. Wynika to z małej ilości srebra, jaka jest potrzebna do ich wykonania, a także z prostej metody osadzania kolczyków na sztyftach, które się po prostu wkleja bądź zatapia. Nieco droższe są bigle klasyczne, przy czym ich cena będzie determinowana waga samego bigla (co wpływa również na jego trwałość). Najdroższe są srebrne bigle angielskie, podkowy oraz inne, nieco mnie typowe formy zapięć kolczyków, które wymagają zarówno większej ilości kruszcu, jak i nieco większej precyzji przy produkcji kolczyków.

Projekt i marka

Jak nietrudno zauważyć, projekty sygnowane nazwiskiem celebrytów czy znanych domów mody, potrafią osiągnąć ceny kilkukrotnie wyższe niż nawet bardzo podobne kolczyki czy biżuteria bez logo. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ta sama zasada panuje w całym świecie mody. Czy kolczyki markowe są lepsze niż pozostałe? Trudno być jednoznaczny, w ocenie. Na pewno markowe produkty nie są wykonywane z mieszanek srebra i – o ile wykorzystanie kamieni syntetycznych nie jest wyraźnie zaznaczone – wykorzystuje się kamienie naturalne. Z drugiej strony, często płaci się krocie za samo to, że mniej lub bardziej znana „gwiazda”, która najprawdopodobniej nigdy poza sesją zdjęciową kolczyków czy bransoletki nie założyła, podpisała się na reklamie zarabiając przy tym niemałe pieniądze. Wybór należy zatem do was.

Masowa produkcja vs pojedyncze egzemplarze

W przypadku biżuterii zawsze pojedyncze, limitowane serie będą droższe niż masowa produkcja. Jeśli zależy ci na tym by mieć kolczyki niepowtarzalne a jednocześnie niezbyt drogie, warto korzystać z takich sklepów jak Biżutik.pl, które wyszukują i sprowadzają wyjątkowe egzemplarze biżuterii w dobrych cenach i limitowanych seriach.

Na cenę kolczyków ze srebra wpływ będzie też miała ilość i jakość wykorzystanych kamieni szlachetnych. Nawet między kamieniami syntetycznymi można spotkać duże różnice cenowe. Warto też uważać na rozróżnienie pomiędzy kamieniami naturalnymi a syntetycznymi. Choć ich skład chemiczny może być taki sam, to pochodzenie (i wartość) różna. Nie warto ufać sprzedawcom, którzy za bardzo niskie pieniądze sprzedawać maja prawdziwe ametysty czy szmaragdy – tego typu klejnoty rzadko są oprawiane w srebro i na pewno nie kosztują kilkudziesięciu złotych.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/bizuteria-srebrna/ile-kosztuja-srebrne-kolczyki/