Kilka informacji o systemie SWIFT

Niezbędne informacje w temacie systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw efektywnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na całym świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]