Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Kliknij tu po więcej szczegółów o fakturach ustrukturyzowanych.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie biznesmeni na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada ściśle określoną strukturę informacji opisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednak dla dostosowanego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to ważny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują

Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zgubią faktury (system przechowuje dane o nich przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot podatku VAT i są zwolnieni z obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]