Aktualny kurs euro i wymiana – gdzie szukać informacji?

Na topfx.pl uzyskasz więcej szczegółów o przeliczniku euro.

Euro to względnie nowa waluta, gdyż w formie monet i banknotów pojawiła się w obiegu dopiero na początku XXI w.. Jest ona dziś podstawowym środkiem płatniczym w większości krajów należących do UE. Polska po dziś dzień nie sprostała kryteriom, pozwalającym przystąpić do strefy euro, co nie znaczy, iż Polacy nie używają tej waluty regularnie, czy to dokonując zakupów za granicą czy też oszczędzając na koncie walutowym.

Euro i plusy z jej korzystania

Wprowadzenie euro w państwach należących do Unii Europejskiej zauważalnie uprościło życie większości mieszkańców Europy, tak w sferze osobistej, jak i biznesowej. Identyczna waluta oznacza bowiem mniejsze komplikacje z obliczeniem prawdopodobnego zysku czy też kosztu przy planowaniu np. transakcji międzynarodowych, co uprzednio powodu nagłych wahań kursów pomiędzy walutami często mogło okazać się nietrafioną estymacją. Mieszkanie w strefie euro wpływa także na swobodę przemieszczania się mieszkańców krajów członkowskich, którzy właściwie w większości przypadków nie muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w optymalną ilość gotówki w obcej walucie podczas urlopu za granicą. Dziś wystarczy im jedynie ich aktualna karta płatnicza, a korzystając z niej za granicą, nie muszą przejmować się już wysokością spreadów pobieranych przez bank przy każdej płatności.

W kantorze internetowym szybko sprawdzisz aktualny przelicznik euro

Polska, pomimo przynależności do Unii Europejskiej od 2004 roku, jeszcze nie sprostała wszystkim wytycznym pozwalającym na wprowadzenie euro jako narodowej waluty. Nie ma to jednak wpływu na to, że jako mieszkańcy państwa członkowskiego Unii Europejskiej regularnie prowadzimy transakcje biznesowe oraz robimy zakupy w euro. Osoby często realizujące przelewy w tej walucie mogą na bieżąco sprawdzać aktualną cenę euro na stronie kantoru internetowego, a jednocześnie także szybko wymienić złotówki na euro bez konieczności wizyty w kantorze stacjonarnym. Wymiana euro w kantorach online ze względu na niższe spready jest korzystniejsza oraz łatwiejsza, ponieważ może zostać zaplanowana o każdej porze dnia (nawet w środku nocy!), a kupno waluty dokonywane jest po kursach uaktualnianych co kilkanaście sekund, a nie – jak to z reguły ma miejsce w bankach i kantorach stacjonarnych – w oparciu o uśredniony kurs z minionego dnia.